W Instytucie Badawczym Leśnictwa rozpoczęło się spotkanie sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edwarda Siarki z łowczym krajowym Pawłem Lisiakiem, członkami Naczelnej Rady Łowieckiej i łowczymi okręgowymi. Poruszone zostaną tematy zmian w ustawie Prawo łowieckie i walki z ASF.
Propozycje zmian ustawy Prawo łowieckie
Podczas spotkania ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło dziewięć propozycji zmian, które poddane są dyskusji z przedstawicielami PZŁ. Proponowane zmiany publikujemy poniżej:
- Wskazanie podmiotu upoważnionego do wydania indywidualnego upoważnienia do wykonania odstrzału sanitarnego dzików na terenie obwodu łowieckiego, który nie został wydzierżawiony ani przekazany w zarząd.
- Wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za szacowanie szkód łowieckich oraz wypłatę odszkodowań za szkody łowieckie na terenie obwodu łowieckiego, który nie został wydzierżawiony ani przekazany w zarząd.
- Wprowadzenie mechanizmu, który umożliwi dokonywanie wyborów do organów kół łowieckich w związku z upływem ich kadencji, w czasie trwania na terytorium Polski stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego z zapewnieniem rozwiązań, które wyeliminują ryzyko utraty ciągłości funkcjonowania kół łowieckich w przypadku wygaśnięcia kadencji organów kół łowieckich w sytuacji epidemicznej uniemożliwiającej przeprowadzenie wyborów.
- Wprowadzenie przepisów zapewniających możliwość uzyskania zezwolenia na odstępstwo od obowiązującego zakazu niszczenia siedlisk gatunków łownych przez wprowadzenie możliwości uzyskania zezwolenia na takie działanie w szczególnie uzasadnionych przypadkach na podobieństwo przepisów zawartych w ustawie o ochronie przyrody.
- Doprecyzowanie, iż zakaz strzelania do zwierzyny w odległości mniejszej niż 150 metrów od zabudowań i 500 m od miejsca zebrań publicznych dotyczy jedynie wykonywania polowania (nie dotyczy wykonywania odstrzału sanitarnego ani redukcyjnego).
- Wprowadzenie obowiązku prowadzenia elektronicznej książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym.
- Włączenie odpowiedzialności dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich z tytułu niewykonania rocznych planów łowieckich na terenie obwodów, na których w całości lub części ustanowiono zakaz wykonywania polowań na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (ustanowienie zakazu wykonywania polowań w związku z wystąpieniem na danym terenie wirusa ASF).
- Wprowadzenie mechanizmów mających na celu otwarcie się kół łowieckich na przyjmowanie nowych członków oraz ograniczenia liczby myśliwych niestowarzyszonych w kołach łowieckich.
- Wprowadzenie do ustawy kwestii dotyczących zmiany upoważnienia do wydawania rozporządzenia Ministra Środowiska, dotyczącego kwestii zasad stosowania i przechowywania broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w magazynach Państwowej Straży Łowieckiej.