Zakres szkolenia i sprawdzenie wiadomości na egzaminie dla kandydatów na strażników łowieckich zatrudnionych lub powoływanych przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich.
Program zatwierdzony przez Ministra Środowiska w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji:
- Pierwsza pomoc medyczna w nagłych wypadkach
- Uprawnienia strażników łowieckich i wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów na tych strażników
- Wybrane zagadnienia z ustawy Prawo łowieckie i aktów wykonawczych do tej ustawy
- Gospodarka łowiecka
- Elementy prawa karnego i postępowania karnego
- Elementy materialnego prawa wykroczeń i postępowania
w sprawach o wykroczenia:
- Zasady stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz elementy taktyki i technik interwencyjnych (elementy samoobrony)
- Zasady współdziałania z Policją, Państwową Strażą Łowiecką, Strażą Graniczną, Służbą Leśną (w tym Strażą Leśną), Służbą Parków Narodowych (w tym Strażą Parków Narodowych), Państwową Strażą Rybacką, itp.
- Wybrane zagadnienia z ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej
- Egzamin testowy
Zgodnie z ustawą „prawo łowieckie” strażnikiem łowieckim może być osoba, która:
· posiada obywatelstwo polskie
· ukończyła 21 lat
· korzysta z pełni praw publicznych
· posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe
· posiada dobry stan zdrowia
· nie była karana sądownie
· ukończyła z wynikiem pozytywnym przeszkolenie według programu opracowanego przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych.
Aby uzyskać uprawnienia i zostać powołanym na strażnika łowieckiego nie jest konieczne członkostwa w PZL. Zarząd Okręgowy PZŁ w Szczecinie poleca szkolenie również stażystom, z pewnością wiedza zdobyta na szkoleniu ułatwi uzyskanie uprawnień łowieckich i uzyskanie członkostwa w kole łowieckim.
Zalecane jest, a by w każdym z dzierżawionych obwodów działał przynajmniej jeden Strażnik Łowiecki powołany lub zatrudniony przez Koło Łowieckie.
Planowany termin szkolenia to 13 września 2024. Ilość miejsc ograniczona. Odbycie się kursu uzależnione jest od ilości chętnych.
Rozpoczęcie zajęć o godzinie 8.00 w OSM im. Janusza Flaszy w Pucicach.
Kurs jest jednodniowy, łącznie 11 godzin lekcyjnych po 45 minut. Szacowany koszt kursu to 450 zł. Potwierdzeniem zgłoszenia jest dokonanie wpłaty na konto ZO PZŁ w Szczecinie: PKO SA I/O Szczecin, Nr konta 85 1240 3813 1111 0000 4375 6692 oraz nadesłanie zgłoszenia do tutejszego biura ZO PZŁ w Szczecinie na adres email: zo.szczecin@pzlow.pl . Zgłoszenia do dnia 5 września 2024 roku.
Za Zarząd